Share

Papieska intencja modlitewna – sierpień

ZA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORCÓW
Módlmy się, aby mali i średni przedsiębiorcy, poważnie dotknięci kryzysem gospodarczym i społecznym, znaleźli środki potrzebne do kontynuowania swojej działalności w służbie społeczności, w których żyją.

Kryzys ekonomiczny i społeczny wynikły na skutek pande mii koronawirusa, jak również konfliktów zbrojnych, uderzył niewątpliwie w działalność małych i średnich przedsiębiorców, szczególnie tych, które rejestrują się w prowincjonalnych miejscowościach i dają zatrudnienie większości ich mieszkańców. Mali i średni przedsiębiorcy angażują do pracy osoby, które mieszkają blisko siebie i przez to dobrze się znają, tworzą relacje przyjaźni i współpracują ze sobą w ramach pracy zawodowej, a także w ramach realizacji swoich talentów i zdolności. Ponadto są wizytówkami regionu, wspomagają pielęgnowanie tradycji i obyczajów miejscowej ludności, która często wspólnie organizuje i przeżywa imprezy sportowo-kulturalne oraz święta patronalne.

siostra klauzurowa

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

Akcja św. Krzysztofa

Szanowni Państwo!
Już po raz 28. zwracamy się do ludzi dobrej woli z prośbą o wsparcie Werbistowskiej Akcji św. Krzysztofa – Pieniężno 2022. Zdajemy sobie sprawę, że czasy nie są łatwe i wiele osób zastanawia się, jak gospodarować środkami, aby w miarę spokojnie żyć. Wszystkich prosimy o modlitwę, a tych, którzy mogą, o wsparcie materialne. Ta pomoc pozwoli misjonarzom dotrzeć z Ewangelią do miejsc najbardziej oddalonych od głównych traktów. Będą mogli również pomóc chorym i potrzebującym, a życie misjonarzy i ich posługa misyjna staną się nieco łatwiejsze.

Za każdy przejaw dobra okazywany misjom już teraz serdecznie dziękujemy, prosząc Trójjedynego Boga o obfite błogosławieństwo dla darczyńców.

Wiesław Dudar SVD

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Idziesz za Nim?

29 stycznia br., w dzień liturgicznego wspomnienia św. Józefa Freinademetza SVD, dla katolików w Irkucku i dla całego Kościoła powszechnego nadszedł czas przeżycia niezwykłej łaski, jaką było przyjęcie święceń kapłańskich przez diakona, Daniłę Stiepanowa SVD. Młody człowiek, rodem z Irkucka, przed wielu laty usłyszał wezwanie: Pójdź za Mną. Zostawił wszystko i poszedł za głosem powołania. Na syberyjskiej ziemi, wobec pasterza katolickiej diecezji św. Józefa w Irkucku, bp. Cyryla Klimowicza, w obecności kapłanów oraz licznie zgromadzonych wiernych potwierdził on ostatecznie swój wybór.

Dziś wielka radość wypełnia nasze serca, gdy syn tej ziemi, o. Daniła, którego Bóg wezwał na swoją służbę, stoi przy ołtarzu naszej katedralnej świątyni, sprawując Mszę św. w parafii, w której wyrósł. To wydarzenie zachęca nas do refleksji o wielkości sakramentu kapłaństwa.

oprac. na podst. homilii o. Łukasza Chrunika SVD, wygłoszonej podczas Mszy św. prymicyjnej 30 stycznia br. w katedrze w Irkucku / za: „Wieści ze Wschodu”, nr 38

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Byłem „buszmenem”

Demokratyczna Republika Konga to kraj ponad siedem razy większy od Polski, jego powierzchnia wynosi 2345 tys. km². Jest położony na równiku, liczy ok. 90 mln mieszkańców i graniczy z dziewięcioma państwami. Mieszka tu 250 grup etnicznych, a stolicę Kinszasę zamieszkuje prawie 18 mln osób. Chrześcijanie stanowią ok. 70% mieszkańców, w tym 35-40% to katolicy. W Kongu działa dużo sekt, w samej stolicy ich liczba przekracza 5 tys. Język urzędowy to francuski, oprócz niego są jeszcze cztery główne języki: lingala, kikongo, cziluba i swahili, które są używane w poszczególnych regionach kraju i nauczane w szkołach podstawowych i średnich. Są one także wykorzystywane w liturgii, na nie zostało przetłumaczone Pismo Święte.

Alojzy Szczeponek SVD • DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Najpiękniejsza droga

Jak naucza Kościół, wszyscy ochrzczeni zostali wezwani przez Jezusa, aby być misjonarzami.

Powołanie do bycia misjonarzem możemy realizować w naszym codziennym życiu w różnych wymiarach – poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpienia czy zaangażowanie w działalność na rzecz misji. Ważne, aby mieć świadomość i okazywać troskę o Kościół, który posyła misjonarzy, by głosili Ewangelię aż na krańcach świata. Po całej ziemi rozszedł się ich głos, aż na krańce świata ich słowa (Rz 10,18).

Józef Gwóźdź SVD • PANAMA

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Z pamiętnika misjonarza "Kota"

Angolskie Betlejem

„Bóg się rodzi, moc truchleje...” Dziwne te narodziny – ani śniegu, ani choinek z kolorowymi bombkami i światełkami, a zamiast tego 35° C w cieniu i palmy! To były pierwsze takie moje święta Bożego Narodzenia na kontynencie afrykańskim w Angoli.

Adwent. Minęło kilka dni od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego. Była godz. 5.30. Na dworze powoli się rozjaśniało. Próbowałem otworzyć rozespane oczy i spoglądałem na „poruszający” się sufit. Przetarłem oczy i zobaczyłem zawieszoną dwa metry nad moją głową niewielkich rozmiarów jaszczurkę. Jej skóra była tak przezroczysta, że widać było prawie wszystkie wnętrzności tego małego stworzenia. Z czasem odkryłem, że była to moja opiekunka. Kiedy ja spałem, ona czuwała i biegała po ścianach i suficie, zjadając wszelkiego rodzaju insekty, w tym te najgorsze, przenoszące malarię, czyli komary.

Henryk Ślusarczyk SVD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

 

 

Zambijskie refleksy

Nie karmimy hipopotamów

Ernesto Sirolli jest włoskim autorem książek i mówcą z ogromnym doświadczeniem w dziedzinie lokalnego rozwoju gospodarczego. W latach siedemdziesiątych ub.w. pracował w Zambii dla włoskiej organizacji pozarządowej. Młody Włoch chciał nauczyć Zambijczyków, jak sadzić pomidory. Zapłacił im za pracę, więc została ona wykonana. Gdy pomidory urosły i dojrzały, przyszły hipopotamy i wszystko zjadły. Wtedy dopiero dowiedział się, dlaczego nikt z Zambijczyków nie sadził ich w tamtym miejscu.

Jacek Gniadek SVD • ZAMBIA

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Świat misyjny – Brazylia

Misja nad miastem

30 lat temu rozpocząłem misję w Taquaril – faveli położonej w terenie górzystym, nad miastem Belo Horizonte w Brazylii, liczącym 3,5 mln mieszkańców.

Obecnie na terenie faveli mieszka ok. 40 tys. osób. Początkowo nie było tutaj ani prądu, ani wody. Wodę przywożono beczkowozami. Pracowałem wtedy w centrum miasta, w Colégio Arnaldo, naszej werbistowskiej szkole prywatnej. Trzy siostry Służebnice Ducha Świętego, z s. Matyldą z Raciborza na czele, w tamtym czasie zaczęły mieszkać w Taquaril, a ja dojeżdżałem.

Jan Stasz SVD • BRAZYLIA

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Drodzy Czytelnicy!

Mamy znów lato, czas wakacji i urlo pów. Zarówno dzieci, jak i dorośli marzą o wspaniałym wypoczynku, każdy według swoich upodobań: nad morzem, w górach, w skromnej chacie z dala od dużych skupisk ludzkich czy po prostu w domu, bez codziennych obowiązków, które potrafią zmęczyć... Trzeba odpocząć – w trosce o siebie i o innych – aby zregenerować siły i lepiej funkcjonować w codzienności, lepiej służyć innym w pracy, w zaangażowaniu się w pomoc, poprzez dobre gospodarowanie czasem.

Nie mamy doniesień, jak misjonarze spędzają czas na urlopie. Wiemy jedynie to, że do rodzinnego kraju mogą przyjeżdżać co trzy lata, a wtedy niektórzy z nich chętnie spotykają się z kolegami kursowymi i wspominają lata seminaryjne, a także wymieniają się doświadczeniami i przeżyciami, którymi żyją na misjach. Mają wówczas program przygotowany na czas lipcowego spotkania, ale też przerwy na kawę, a wtedy miejsce spotkania pełne jest gwaru, radości i żartów, niekiedy też smutku... Czas pandemii uniemożliwiał takie spotkania, jednak w tym roku zostały one przywrócone i zjazd misjonarzy odbędzie się w Nysie, przy prowadzonej przez księży werbistów parafii Matki Bożej Bolesnej, przy której znajdują się też werbistowskie domy misyjne.

Natomiast w tym numerze „Misjonarza” publikujemy artykuły o bardzo różnorodnej tematyce, jednak prawie wszystkie związane z drogą misyjną, jaką obrali ich autorzy: ktoś wstępuje na tę drogę, ktoś cieszy się nią i uważa ją za najpiękniejszą (bo najważniejsze, to rozeznać drogę, na której będzie się szczęśliwym, mając świadomość, że pełni się wolę Bożą, co jest efektem spotkania marzeń człowieka z marzeniami Boga wobec człowieka), ktoś inny wspomina swoje dawne-niedawne lata z pracy na misjach. Wszystko arcyciekawe – gorąco polecam!

Mamy też wakacyjne „smaczki” – kolorowy jarmark w La Paz, czyli święto Alasita w Boliwii, które o czymś nam przypomina, jeśli chodzi o polskie klimaty... Nieoczekiwanie w tym wakacyjnym numerze znalazł się również materiał o... Bożym Narodzeniu, jednak jeśli przyjmiemy, że wszędzie tam, gdzie dzieje się dobro, jest Boże Narodzenie, to i ten tekst ma tu rację bytu. Jak zwykle też w lipcu, Referat Misyjny Księży Werbistów przypomina o Akcji św. Krzysztofa, którą organizuje już po raz 28. w Pieniężnie, a którą adresuje do kierowców i podróżujących z myślą o błogosławieństwie pojazdów, ale i o włączeniu się w pomoc, jeśli chodzi o różnego rodzaju środki transportu na misjach. Warto odpowiedzieć na ten apel – czy to modlitwą, czy ofiarą.

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Papieska intencja modlitewna – lipiec

ZA OSOBY STARSZE
Módlmy się w intencji osób starszych, które są korzeniami i pamięcią narodu, aby ich doświadczenie i mądrość pomagały najmłodszym patrzeć w przyszłość z nadzieją i odpowiedzialnością.

„Żyć teraźniejszością”, „być świadomie obecnym tu i teraz” – to cechy zdrowej i odpowiedzialnej osoby. Jednakże teraźniejszość jest owocem przeszłości, jak również kreatorem przyszłości. Wiele podstawowych wartości zostało nam przekazane przez pokolenia ludzi żyjących przed nami. Współczesna, zglobalizowana przez media kultura zaskakuje negowaniem mądrości starszych, narzuca nieznaną nowość, sugeruje inność wcześniej niespotykaną, wręcz zagłusza styl życia, który charakteryzował pokolenia ludzi w minionych wiekach. Można zauważyć pewne załamanie w przekazie informacji pokoleniowych. Spoglądanie w przyszłość może nas zadziwiać i napawać lękiem albo prowokować do konkretnych zmian w relacjach z osobami starszymi.

siostra klauzurowa

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

W świetle Słowa

A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele przecierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Usłyszała ona o Jezusie, więc przyszła od tyłu, między tłumem, i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem: „Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa”. Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości (Mk 5,25-29).

Wiara, która ratuje

Wakacje to dobry czas na podróżowanie, pielgrzymki i nawiedzanie znanych miejsc kultu. Wciąż pamiętam swój pierwszy pobyt na Jasnej Górze. Pojechałem tam z mamą po skończeniu pierwszej klasy szkoły podstawowej. Największe wrażenie zrobiły na mnie kule ortopedyczne i laski, które wisiały na ścianach jasnogórskiej kaplicy. Niektóre wyglądały na bardzo stare. Dziwiłem się tej „dekoracji” i dopiero po wyjściu wszystko wyjaśniła mi mama.

Andrzej Danilewicz SVD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Werbiści mają...

... siostry kontemplacyjne

Charyzmat kontemplacyjny w Ko ściele porównywany jest do działania Mojżesza w dniu bitwy przeciwko Amalekitom na pustyni (zob. Wj 17,8-16). Ponieważ Amalekici nie pozwolili Izraelitom przejść, wobec tego ci ostatni zostali zmuszeni do walki. Zaskakujące jest to, że Mojżesz jako przywódca ludu nie prowadził walki, ale z dwoma pomocnikami udał się na górę, aby modlić się o powodzenie swoich oddziałów. Jego działanie stało się przykładem na wszystkie wieki i wiąże się z rolą i siłą, jaką może mieć modlitwa w ludzkim i chrześcijańskim działaniu.

Dariusz Pielak SVD

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Józef Maciołek SVD, Uroczystość konsekracji na biskupa
  • Zenon Szabłowiński SVD, Głoszenie miłosierdzia Bożego słowem i czynem