Share

Żegnamy o. Antoniego Koszorza SVD

W wieku 90 lat, 4 grudnia 2023 roku, w Domu Misyjnym w Górnej Grupie, zmarł o. Antoni Koszorz SVD, założyciel „Misjonarza” i wieloletni dyrektor wydawnictwa Verbinum.

Przypominamy fragmenty rozmowy przeprowadzonej w 2021 r. z o. Koszorzem przez o. Jacka Gniadka SVD, a także wypowiedź o. Antoniego ze stycznia ub.r. na temat początków pracy naszej redakcji.

Jak powstał „Misjonarz”?

Jak zrodził się pomysł na utworzenie wydawnictwa i redakcji „Misjonarza”?

Na początku lat osiemdziesiątych ub.w., jak wiadomo, nastał stan wojenny. Władze prowincjalne zdobyły pozwolenie na otwarcie wydawnictwa. Rząd zwalczał „Solidarność”, ale w jakimś stopniu był otwarty na Kościół. Dawał coś dla zachęty – tak to sobie tłumaczyłem i tłumaczyli inni.

Jako Zgromadzenie Słowa Bożego mieliśmy wewnętrzne pismo „Verbinum”, powstające na maszynie do pisania – informator o misjach i pracy polskich misjonarzy.

W zamian za wydawanie tego informatora otrzymaliśmy pozwolenie na druk miesięcznika „Misjonarz”, którego tytuł nawiązywał do przedwojennego czasopisma werbistowskiego „Nasz Misjonarz”.

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.