Share

Dar kobiecości

Papież Franciszek, w homilii wygłoszonej w tegoroczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, podkreślał, że: „…każde społeczeństwo potrzebuje przyjęcia daru kobiety, (…) szanowania jej, strzeżenia, docenienia, wiedząc, że ten, kto rani jedną kobietę, bezcześci Boga zrodzonego z Niewiasty”. „Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą! Zdolnością postrzegania, cechującą twą kobiecość, wzbogacasz właściwe zrozumienie świata i dajesz wkład w pełną prawdę o związkach między ludźmi” – pisał św. Jan Paweł II w Liście do kobiet, który powstał przy okazji organizowanej we wrześniu 1995 r. w Pekinie IV Światowej Konferencji ONZ w sprawie Kobiet. Warto pamiętać o tych słowach, nie tylko 8 marca, kiedy obchodzimy Dzień Kobiet, ale każdego dnia.

Kwestii kobiecości poświęciliśmy w tym numerze dwa artykuły. Oba przyglądają się, jak wygląda życie pań w oddalonych bardzo od siebie miejscach: Afryce i Rosji.

Siostra Dolores Zok SSpS, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim, opowiedziała o roli i problemach, z jakimi muszą się dziś mierzyć Afrykanki. „Panuje stereotyp, że są mało inteligentne, a jest zupełnie inaczej. Mimo że częściej nie mają wyższego wykształcenia, wykazują się operatywnością. Potrafią sobie radzić w najtrudniejszych życiowych sytuacjach. To nie są kobiety »cichego i pokornego serca«, ale umieją szybciej przebaczać niż Europejki” – podkreśla siostra i dodaje: „Kobieta jest symbolem Afryki, przekazywania tradycji, religii oraz wychowania. Cementuje więzi w całej rodzinie. Kobiety bardzo aktywne angażują się również w działania na rzecz kościołów chrześcijańskich”.

Historię życia i nawrócenia urodzonej w Kaliningradzie Oksany, gdzie wiara w Boga była zabroniona, przybliża o. Andrzej Zalewski SVD. Mimo to kobieta znalazła drogę do Stwórcy a jej losy są, jak pisze autor reportażu, „dowodem na to, że człowiek wierzący potrzebuje wyrażać swoją miłość do Boga i ludzi, potrzebuje wspólnoty religijnej, w której będzie przeżywać swoją wiarę”.

Marzec to miesiąc dedykowany św. Józefowi, który jest patronem Polskiej Prowincji misjonarzy werbistów. W Domu Misyjnym w Górnej Grupie znajduje się niezwykły obraz oblubieńca Maryi. Jego piękną historię przybliża Damian Krawczykowski.

Miesiąc zamykają święta Wielkanocy. O tym, jak obchodzone są na Madagaskarze, opowiada o. Adam Brodzik SVD. W imieniu swoim i redakcji życzę, aby Zmartwychwstały Chrystus obudził w nas i w naszej wierze to, co jeszcze uśpione i ożywił to, co już martwe.

Dorota Glica

 

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.