Share

Drodzy Czytelnicy!

Jak wiadomo, w Kościele trwa Synod o synodalności. Co prawda skończyła się już jego faza na poziomie parafii i diecezji, a nawet na poziomie poszczególnych krajów, ale prace synodalne nadal trwają. Na stronie https://synod.org.pl czytamy, że od 15 sierpnia 2022 r., kiedy upłynął termin przesyłania do Watykanu syntez krajowych pierwszego etapu, synod wkroczył w drugi etap zwany etapem kontynentalnym. Ten drugi etap potrwa do 31 marca 2023 r., wtedy bowiem upływa termin składania dokumentów końcowych siedmiu Kontynentalnych Zgromadzeń Synodalnych. Przypomnijmy, że hasłem synodu jest: „O Kościół synodalny: komunia, uczestnictwo i misja”.

W związku z tym ważnym dla Kościoła powszechnego wydarzeniem przedstawiamy w tym numerze „Misjonarza” artykuł o tym, jak w innym kraju i na innym kontynencie, tj. w Meksyku, odpowiedziano na apel Ojca Świętego Franciszka o przeprowadzenie prac w ramach synodu. Po przeczytaniu tego artykułu rodzi się podziw, bo można zobaczyć wielki trud i zaangażowanie wielu osób, ich oddanie i pragnienie udzielenia odpowiedzi na różne pytania, które obecnie stawiamy w Kościele – podczas spotkań-rozmów i podczas spotkań-wychodzenia z misją do ludzi. A w tym wszystkim – otwarcie na Ducha Świętego zarówno duchownych, jak i świeckich. To On bowiem Kościół prowadzi.

Nie ograniczamy się jednak tylko do popatrzenia na wydarzenia w Meksyku. Mamy także doniesienia od misjonarzy i misjonarek z Azji i Afryki, a także z Rosji. Pojawia się też wątek związany z tym, że ktoś powrócił na misje do swojego kraju misyjnego, a ktoś inny z misji wrócił do Polski. I tu, w swoim ojczystym kraju, po wielu latach nieobecności musi się uczyć żyć na nowo, angażując się w pracę na nowej misji, którą są ludzie znajdujący się na peryferiach społeczeństwa. Ale czy na peryferiach życia? Każde życie, każda osoba ludzka jest ważna i ma swoją godność. Pamiętajmy o wszystkich w modlitwach – o tych posłanych i o tych, do których są posłani. My również jesteśmy i tymi posłanymi, i tymi przyjmującymi posłanych. Wszyscy chrześcijanie są w misji.

Nie zapominajmy w modlitwie także o chorych, szczególnie 11 lutego, w Światowym Dniu Chorego. Chorych, ich opiekunów i służbę zdrowia polecajmy opiece Matki Bożej z Lourdes.

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Maciej Józefczuk SVD, Porozmawiajmy!
  • Rozmowa z o. Stanisławem Różem SVD, Misje między Afryką a Alaską