Share

Drodzy Czytelnicy!

Maj to w Polsce miesiąc maryjny. W ko ściołach, przy przydrożnych kapliczkach i w domach rozbrzmiewa śpiew litanii loretańskiej, a w niej m.in. wołanie: Matko Kościoła, Matko Stworzyciela i Zbawiciela, Stolico mądrości, Przybytku Ducha Świętego, Królowo Aniołów, Apostołów, Polski i świata – módl się za nami! Każde wezwanie w  litanii zawiera bogatą treść, a przyzywanie Tej, która została nazwana Arką przymierza, jest modlitwą mającą w sobie moc. Myślę, że nie przez przypadek w maju znajdujemy też w kalendarzu Dzień Matki. Utkwiła mi w pamięci  scena, kiedy właśnie tego dnia przed obrazem Matki Bożej w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie młody człowiek położył pąsową różę i dłuższą chwilę klęczał, zatopiony w modlitwie.

Tak dzieje się w maju w Polsce. A na świecie? Czy słyszał ktoś o tym, żeby przed Matką Bożą – Królową Aniołów tańczyły diabły? A w taki sposób pielgrzymi w boliwijskim sanktuarium Virgen del Socavón w Oruro wyrażają swoją pobożność, o czym można przeczytać w artykule otwierającym ten numer „Misjonarza”. Natomiast na ostatnich stronach werbistowskiego miesięcznika mamy doniesienia z Rosji o tym, że tam to Matka Boża, w ikonie Maryi  Fatimskiej, pielgrzymuje – od parafii do parafii, od domu do domu – chcąc przynieść pokój i nadzieję oraz umocnić  w wierze.
Mamy też w tym numerze „Misjonarza” wspomnienie o słudze Bożym o. Marianie Żelazku SVD, misjonarzu w Indiach i niestrudzonym opiekunie trędowatych w Puri, którego 15. rocznica śmierci obchodzona była 30 kwietnia i którego proces beatyfikacyjny jest w toku. Ważnym wydarzeniem są także święcenia kapłańskie trzech misjonarzy werbistów – dwaj z nich przyjmą je 9 maja w Pieniężnie, a jeden w kraju ojczystym, Ghanie. Znamienne też, że 24 maja przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach.
Ze względu na te wszystkie wydarzenia trzeba pamiętać w maju o modlitwie do Matki Kościoła i świata, a także do Maryi Misjonarki – Matki Dobrej Nowiny, aby misjonarze mieli w Niej wzór życia misjonarskiego: „Ty przyjęłaś Słowo i żyłaś Nim, dzięki temu zmienił się bieg historii świata. Ty przyniosłaś Zbawiciela do domu Elżbiety i zapaliłaś Światło na wzgórzach Betlejem. Niech Tobie będzie chwała za to, że stałaś się misjonarką i będąc posłuszna Słowu, towarzyszyłaś Jezusowi. Godna jesteś wszelkiej chwały, gdyż Twoja misja doprowadziła Cię aż do stóp krzyża i w dniu Pięćdziesiątnicy do Wieczernika, gdzie narodził się Kościół misyjny. (...) Wspieraj, Matko, misjonarzy, aby światu głosili wiarę z wielkanocną radością. Niech łączą się z Tobą w duchowej jedności i misjonarskiej służbie. Pielgrzymuj wraz z nimi po misyjnych drogach. Amen” (za: Vademecum SVD).

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Grzegorz Burbeła SVD, Polak i Indonezyjczyk wśród Węgrów
  • Stanisław Róż SVD, Lato na Alasce