Share

Drodzy Czytelnicy!

Wielkim wydarzeniem w rodzinie jest, kiedy młodzi ludzie ślubują sobie w kościele, przed Bogiem i wobec wszystkich zgromadzonych, miłość i wierność małżeńską. Bóg w Trójcy Jedyny jest im świadkiem i fundamentem ich życia, które będą wspólnie przemierzać. Podobnie jest, kiedy śluby wieczyste składają zakonnice i zakonnicy czy kiedy odbywają się święcenia prezbiteratu.

A jak to jest, kiedy po wielu latach służby w kapłaństwie i na misjach w dalekim kraju odbywa się konsekracja biskupa? Z całą pewnością jest to wielkie przeżycie nie tylko dla misjonarza przyjmującego tzw. święcenia wyższe, ale i dla jego rodziny, współbraci w zgromadzeniu, wiernych, wśród których posługiwał, a także dla całego Kościoła, szczególnie w kraju, gdzie nowo wyświęcony biskup zostaje ordynariuszem diecezji. Taka uroczystość miała miejsce 7 maja br. w diecezji Goroka w Papui-Nowej Gwinei, gdzie werbista i długoletni misjonarz w tym kraju, o. Walenty Gryk został konsekrowany na biskupa. W tym numerze „Misjonarza” zamieszczamy obszerną relację z tej uroczystości, a także inne doniesienia z tego dalekiego kraju.

W tym miesiącu przypada też Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w Kościele już po raz 108., jednak kiedyś nie przywiązywaliśmy do niego dużej wagi. Obecnie, kiedy migracje w świecie znacznie się nasiliły i kiedy ponad 4 mln uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Polsce, warto sięgnąć po orędzie papieża Franciszka, napisane na ten dzień.

My, Polacy, wciąż pamiętamy także dwa ważne dni w naszej historii – 1 i 17 września 1939 r. Myśleliśmy – nie tylko my, ale i świat Zachodu – że koszmar II wojny światowej już nigdy więcej się nie powtórzy. Tymczasem trwa wojna na Ukrainie, wywołana przez Rosję i angażująca wiele krajów w różnoraką pomoc dla tego udręczonego narodu. Miliony ludzi, a szczególnie Polacy, na różne sposoby pomagają Ukraińcom, również osoby z wielu zgromadzeń zakonnych. Niezwykłym bohaterstwem wykazują się zakonnice ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. W jaki sposób niosą pomoc w trakcie toczących się intensywnych walk oraz jak pomagają potrzebującym na Ukrainie? Proszę przeczytać artykuł s. Marty Przywary SSpS, zamieszczony na ss. 30-31.

Pamiętajmy o umęczonej Ukrainie, ale także o dzieciach w szkołach na całym świecie – aby mogły uczyć się w pokoju.

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Wojciech Minta SVD, Wysłać toyotę na emeryturę
  • Przemysław Szumacher SVD, Spotkanie z Różą Duchowną