Share

Drodzy Czytelnicy!

Wrzesień to miesiąc, który jest ważny nie tylko ze względu na różne święta w Kościele katolickim (Narodzenia NMP, Podwyższenia Krzyża, św. Stanisława Kostki, św. Mateusza – apostoła i ewangelisty, świętych Archaniołów) i całą plejadę świętych, których wspominamy w tym miesiącu (m.in. św. Matkę Teresę z Kalkuty, bł. Anielę Salawę, św. Jana Chryzostoma, św. Ojca Pio), ale i ze względu na wydarzenia związane z historią Polski i świata.

Niestety, historia się powtarza. Za naszą wschodnią granicą wciąż toczy się okrutna wojna, która zbiera śmiertelne żniwo. Niejedna osoba w Polsce nie przypuszczała, że wojna w Europie może się powtórzyć, a nawet dotrzeć do naszej granicy. Tysiące mieszkańców Ukrainy schroniło się w naszym kraju. Do nich i do nas docierają dramatyczne doniesienia, m.in. o wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze, w wyniku czego kilkanaście miejscowości znalazło się pod wodą, kilkadziesiąt osób straciło życie, setki musiały być ewakuowane, a do tego doszły jeszcze katastrofalne zniszczenia środowiska.

Zgromadzenia zakonne i różne organizacje prowadzące działalność humanitarną niosą pomoc Ukrainie: albo na miejscu, albo wysyłając potrzebne towary do określonych miejsc tego kraju.

Jednak oprócz pomocy materialnej, mieszkańcy Ukrainy potrzebują też pomocy duchowej. Dobrze, że księża i zakonnice są na miejscu, gotowi pomóc, wesprzeć, służyć. Niekiedy sama obecność osób duchownych jest ważnym znakiem i świadectwem, że Pan Bóg jest na umęczonej ziemi ukraińskiej.

W werbistowskim miesięczniku mamy w tym numerze doniesienia o pomocy Ukraińcom dzięki dobrodziejom z Polski i dzięki ofiarnej pracy polskich werbistów. Wiemy też, że także siostry Służebnice Ducha Świętego są tam na miejscu i pomagają w miarę możliwości.

Jednak zarzewia wojny są również w innych częściach świata, np. w Sudanie Południowym, o którym już wcześniej pisaliśmy. Mamy relację z wizyty papieża Franciszka w tym kraju, gdzie toczy się wojna domowa i giną ludzie a tysiące musiało uciekać z kraju.

Słyszymy, że konflikty mają miejsce także w innych krajach, zarówno afrykańskich, jak i południowoamerykańskich. Wszystko to napawa smutkiem i niepokojem. Wszystko to przynagla nas do niesienia pomocy zarówno tej materialnej, jak i duchowej – poprzez modlitwę.

Nie zapominajmy w modlitwach o Ukrainie i innych krajach, gdzie giną ludzie z powodu wojen. Niech pokój Chrystusowy zamieszka w sercach ludzi na całym świecie.

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Andrzej Dzida SVD – Bóg bogaty w miłosierdzie
  • Jacek Gniadek SVD – Polak, który ochrzcił chińskiego cesarza