Share

W cieniu Maryi

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Cieszy nas bujnym rozkwitem przyrody, wysoką temperaturą i… wolnym czasem podczas corocznej, kilkudniowej przerwy od pracy. W Kościele to okres poświęcony szczególnie Matce Bożej. Wieczorami w polskich wioskach rozbrzmiewa głośno pieśń „Chwalcie łąki umajone”.

Kiedy my gromadzimy się pod kapliczkami na nabożeństwa majowe, chińscy katolicy udają się do swojej Pani z Sheshan. Niestety zarówno w maju, jak i w drugim miesiącu maryjnym – sierpniu – państwo w sposób szczególny utrudnia ruch pielgrzymkowy. Służby zatrzymują pod kościołami matki z maluchami i odsyłają je do domu, bo zgodnie z konstytucją Chińskiej Republiki Ludowej dzieci i młodzież nie mogą być wyznawcami żadnej religii, a więc nie mogą także uczestniczyć w kulcie religijnym. O historii bazyliki Matki Bożej, Wspomożycielki Wiernych na Sheshan, a także o prześladowaniach, pisze red. Monika Odrobińska w artykule „U Pani z Sheshan”.

Gdy dzieci zaangażują się w jakąś sprawę, oddają jej całe swoje serce. Może właśnie dlatego w Fatimie Maryja wybrała dorastają­ cych Hiacyntę, Franciszka i Łucję, by stały się powiernikami Jej wielkiej misji? 13 maja 1917 r. trojgu małym pastuszkom ukaza­ła się Matka Boża i przekazała przesłanie dla świata. Wydarzenie i to, co chciała powiedzieć nam Maryja przypomina red. Agnieszka Kamińska w tekście „Misjonarze próśb Maryi”.

W maju świętujemy Dzień Matki. Pozostawienie rodziny i dalekie, długie wyjazdy wpisane są w posługę misjonarzy. Jak radzą sobie z tym ich mamy i jak cennym przeżyciem są nieliczne wizyty w domu rodzinnym, w pięknym i wzruszającym tekście „Mama misjonarza” opisuje o. Beniamin Remiorz SVD.

Nazywany jest polskim Marco Polo, a Chińczycy uważają go za pioniera chińsko­polskiej przyjaźni. Kim był i jak wyglądał pobyt na cesarskim dworze o. Michała Boyma, przybliża Agnieszka Couderq, sinolog i pisarka, w rozmowie z red. Patrykiem Lubryczyńskim, którą publikujemy przy okazji obchodzonego 24 maja Światowego Dnia Modlitw za Kościół w Chinach.

Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu z siedzibą w Warszawie to miejsce, które całkowicie wypełnia zadanie zlecone nam przez Jezusa Chrystusa w słowach Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! (Mk 16,15). Jak na co dzień pomaga uchodźcom i migrantom, przygląda się red. Karolina Mrozek.

Mam nadzieję, że lektura majowego numeru dostarczy Pań­stwu wielu przydatnych informacji i umili wiosenne popołudnia.

Dorota Glica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.