Share

Zrozumieć Słowo

Potop

Szósty, siódmy i ósmy rozdział Księgi Rodzaju zawiera opis kataklizmu, który dał się we znaki ludności całej ziemi. Tradycje dotyczące potopu, zawarte w różnych mitach ludów rozsianych po całym świecie – Europie, Azji, Afryce, obu Amerykach, Australii i Oceanii – zdają się potwierdzać historyczność samego wydarzenia. Nie może być też dla nas zaskoczeniem to, że w czasach współczesnych najbardziej znanym opisem potopu jest tradycja ukazana w Biblii.

Czy tekst biblijny najlepiej przekazuje to, jak wyglądał historyczny potop? Być może, ale warto zwrócić uwagę już na fakt, że czytając rozważany przez nas fragment Pisma Świętego, zauważymy w nim pewne nieścisłości. Choćby ilość wprowadzanych na arkę zwierząt – według Rdz 6,19-20 po jednej parze zwierząt i ptaków; według Rdz 7,2-3 natomiast po siedem par zwierząt „czystych”, po siedem par ptaków (bez podziału na czyste i nieczyste) i po jednej parze zwierząt „nieczystych” (a trzeba podkre­ślić, że podział na zwierzęta rytualnie czyste i nieczyste pojawia się w Biblii znacznie później – dopiero w Kpł 11). Podobnie też czas trwania potopu według Rdz 7,12 wynosił 40 dni, zaś według Rdz 7,24 – 150 dni (choć tutaj można mówić o 40-dniowym deszczu i 150-dniowym okresie pokrywania ziemi wodami potopu).

Jan Bocian SVD

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.