Share

Czekając na beatyfikację

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w kościele parafialnym w Chludowie odbyła się ostatnia, uroczysta i publiczna sesja Trybunału Rogatoryjnego, kończąca pomocniczy proces beatyfikacyjny Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD na terenie Polski.

Zasadniczy proces beatyfikacyjny toczy się w Indiach, gdzie zmarł Sługa Boży. Tam też zostanie dostarczona zgromadzona w naszej ojczyźnie dokumentacja.

– Miejsce ostatniej sesji kojarzy się w sposób szczególny z o. Marianem, który kiedyś zawołał: „O szczęśliwe Chludowo, które złożyło tylu świadków wiary i męczenników”. Wśród nich znajdował się i sam Sługa Boży o. Marian Żelazek, którego charakteryzowała siła miłości i dobroci – podkreślił o. Henryk Kałuża SVD, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego, którego zadaniem było zebranie informacji o życiu Sługi Bożego i opinii o jego świętości, przybliżanie wiernym w Polsce postaci przyszłego błogosławionego oraz zgromadzenie świadectw i ewentualnych cudów za sprawą o. Mariana Żelazka. – Opinie o tym, że ojciec Żelazek był człowiekiem świętym, wśród Hindusów pojawiły się od razu po jego śmierci. W Polsce znaleźliśmy 31 świadków, w większości świeckich, którzy również o tym zaświadczyli. Mamy nadzieję, że to się rozpoczęło, szczęśliwie się zakończy – dodał o. Kałuża.

Dorota Glica

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.