W mediach słyszymy często o wylesianiu płuc świata – amazońskiej dżungli. Ekolodzy i nie tylko oni biją na alarm, ponieważ obszary leśne pochłaniają wielkie ilości szkodliwego dwutlenku węgla. Niewielu jednak słyszało o lesie atlantyckim, co prawda obszarowo mniejszym od amazońskiego, zajmującym niegdyś południowy wschód Brazylii i wschód Paragwaju, a który, za sprawą wadliwej polityki rządów i masowego napływu osadników, został prawie w całości przekształcony w plantacje soi i pastwiska. Pozostało zaledwie 7,5 proc. jego naturalnej powierzchni.
Wyjątkowo żyzne gleby wschodniego Paragwaju przynoszą plantatorom rekordowe plony, a wraz z nimi ogromne zyski. Tylko w połowie lat 70. XX w. na terytorium Paragwaju osiedliło się około 120 tys. Brazylijczyków. Ceny ziemi są bardzo niskie, ponadto nie ma żadnych barier stawianych przez państwo, co sprzyja napływowi farmerów, głównie z Brazylii.
Jacek Jan Pawlik SVD
Więcej w najnowszym numerze miesięcznika
Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.