Share

Świeccy z misją

Z misją wśród swoich – werbiści z Kleosina

Misje kojarzą się nam najczęściej z tymi wyjazdowymi, do tzw. krajów misyjnych. A Jezus wyraźnie mówi: Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody (por. Mt 28,19). „Wszystkie” i „cały świat” znaczy nie tylko to, co na zewnątrz (ad extra). Misje to też teren Kościoła lokalnego, w którym żyje się na co dzień (ad intra).

Kościół europejski zaniósł Ewangelię Jezusa do różnych miejsc na świecie: Afryki, Azji. Teraz Azja i Afryka wracają do nas. Jezusa, którego od nas się nauczyli, dzisiaj przynoszą nam i przypominają, jak mamy się z Nim przyjaźnić. W jaki sposób to robią? Opowiada o tym o. Henryk Ślusarczyk SVD, przełożony wspólnoty zakonnej misjonarzy werbistów w Kleosinie, przez 13 lat posługujący w Angoli. – Tam Jezus jest bardziej konkretny, ludzie odnoszą Go do codziennego życia. Tam żyje się wiarą, Kościół jest aktywny. A my… Straciliśmy zapał apostolski i dynamizm przeżywania wiary. Staliśmy się spolegliwi, poszliśmy na kompromis ze światem, a wiara nie może iść na kompromis ze światem, tylko powinna głosić mu Ewangelię – wyjaśnia.

Karolina Mrozek

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.